Jaki jest związek między kształtem kieliszka a szybkością picia wódki? A ile kosztuje najdroższa butelka alkoholu na świecie? I czy tolerancja na alkohol zależy od wzrostu człowieka czy może od koloru oczu? Poznajcie 7 ciekawostek o alkoholu i alkoholikach.

To rewolucja przemysłowa rozwinęła alkoholizm!

Nic tak nie rozwinęło pijaństwa jak słynna rewolucja przemysłowa. A wszystko zaczęło się w Anglii, gdzie rewolucja technologiczna rozwinęła się wiek wcześniej niż w pozostałych krajach Europy. Anglicy wynaleźli sposoby podniesienia jakości napojów spirytusowych, zwiększenia wydajności urządzeń destylacyjnych i obniżenia kosztów wytwarzania. Dzięki rozwojowi przemysłu rozszerzył się też asortyment produkcji.

Ciekawostka – w ferworze rozwoju przemysłu i medycyny w świat poszło przekonanie, że rum jest lekarstwem na szkorbut. W związku z tym w 1692 roku marynarze floty angielskiej dostali legalnie przydział tego mocnego alkoholu. Jednak szybko zauważono, że pity w dużych ilościach rum ogranicza sprawność marynarzy. Marynarze zaczęli więc rozcieńczać rum wodą.

To Europejczycy rozpili Indian

Alkohol odegrał bardzo ważną rolę w kolonizacji Afryki i Ameryki. Można powiedzieć, że Europejczycy podbijali nowe tereny poprzez rozpijanie tubylców. Tubylca pijany, tubylca alkoholik jest łatwiejszy do manipulacji i prania mózgu. W ten sposób biali ludzie rozwinęli alkoholizm szczególnie wśród Indian, szczególnie że Indianie mają słabą tolerancję na alkohol i łatwo się uzależniają.

Ciekawostka – zanim Europejczycy wprowadzili pieniądz w Afryce Zachodniej, główną walutą wymienną był… właśnie alkohol.

Najdroższa butelka świata warta 43 000 zł

Ludzie kochają alkohol, ale żeby kochać się w wódce czy rumie aż do tego stopnia, żeby wydać na trunek fortunę? Tak! A było to w roku 1993 roku w pubie Pickwick, kiedy za lampkę wina Beaujolais Nouveau pewien mieszkaniec Wielkiej Brytanii zapłacił aż 1453 dolarów.

Ciekawostka – z kolei najdroższy obecnie alkohol dostępny na rynku nazywa się Springbank 1919 Malt Whisky i kosztuje 10800 dolarów, czyli przeliczając na polskie pieniądze 43 000 zł. Czy to snobizm pić tak drogi alkohol, czy naprawdę mamy do czynienia z rarytasem? Cóż, najlepiej jest spróbować samemu.

Im więcej mięśni, tym mocniejsza głowa

Jeśli myślisz, że tolerancja alkoholu zależy od wzrostu człowieka, to się mylisz. Większa tolerancja na alkohol zależy bowiem od obecności tkanki mięśniowej. Dlaczego tak się dzieje? Otóż bogate w wodę tkanki mięśniowe sprawniej wchłaniają alkohol, tym samym mniej alkoholu przedostaje się do mózgu.

Ciekawostka – znaczenie ma nie tylko ilość mięśni, ale i kolor oczu. Niebieskoocy lepiej bowiem tolerują alkohol niż ludzie o brązowych oczach.

Ilu ludzi na świecie w tym momencie pije alkohol?

Ludzie badają różne rzeczy, biorąc pod lupę różne cuda, ale pewnego dnia naukowcy doszli do wniosku, że w każdym momencie 0,7% populacji ludzi jest pijana. Czyli jeśli właśnie pijesz alkohol, to robi to samo co ty aż… 50 milionów mieszkańców planety Ziemia.

Ciekawostka – są jednak kraje, które zawyżają średnią, a należą do nich na przykład Czechy, ponieważ Czesi piją najwięcej piwa na świecie. Spożywają aż 142,4 lirów na osobę, pozostawiając daleko za sobą Niemców, Amerykanów czy Irlandczyków tak samo kochających piwo.

Kształt kieliszka a szybkość picia

A oto inna ciekawostka – badania pokazały związek między kształtem kieliszka a szybkością picia. Otóż ludzie piją wolniej, gdy trunek jest podawany w kieliszkach o prostych bokach, a szybciej, gdy kieliszki są zakrzywione po bokach

Ciekawostka – a czy wiecie, że gdy pijecie na pusty żołądek, poziom stężenia alkoholu we krwi jest 3 razy większy?

Alkohol usprawnia intelekt

Od dziesiątków lat ludzie zadają sobie pytanie – czy alkohol ogranicza inteligencję, czy wręcz przeciwnie? Są różne badania na ten temat, ale większość potwierdza, że alkohol pity w umiarkowanych ilościach zdecydowanie sprzyja zdrowiu, a przede wszystkim sprzyja zapamiętywaniu i sprawnym, wręcz trzeźwym (!) myśleniu. Kto by pomyślał…

Jednak pijąc alkohol jednocześnie łatwo wpaść w uzależnienie, szczególnie trudno jest kobietom. Wówczas najlepiej udać się do ośrodka leczenia uzależnień terapiakobiet.pl oferującego specjalny program dla kobiet.

Ciekawostka – czyli ludzie umiarkowanie pijący alkohol są zdrowsi nie tylko od alkoholików, ale też od abstynentów. Sekret jest więc tylko jeden – zachowajcie umiar.