Większość z nas kłamie praktycznie kilka razy dziennie. Najczęściej spotykamy się z tak zwanym „Białym Kłamstwem”. Czyli świadomym mówieniem nieprawdy mającym wprowadzić w błąd drugą stronę- przy czym według kłamiącego mają ochronić go przed krzywdą. Myślisz że Ciebie to nie dotyczy? Jesteś w błędzie ponieważ WSZYSCY kłamią. „Wybacz spóźnienie w mieście były straszne korki”, „U mnie wszystko w porządku. Jestem tylko zmęczona”.
Język ciała, gesty i mimika twarzy- to właśnie dzięki temu możemy rozpoznać że nasz rozmówca jest łgarzem.
Kłamca pociera oko, dotyka szyi lub włosów, chwyta się za ucho, podbródek, pociera dłonie o siebie nawzajem
Często tego rodzaje gesty świadczą o tym że nasz rozmówca chcę się ukryć za jakąś przeszkoda. Niektórzy nieświadomie wyrobili sobie taki nawyk, często jest to oznaka niepewność. Nie możemy jednak mieć zawszę stu procentowej pewność że nasz rozmówca to zwykły łgarz. W przypadku niektórych osób to zwykły nawyk i odruch bezwarunkowy pod wpływem czynników takich jak ścisły stres.

Kłamca podaję za dużo detali

Wbrew pozorom to właśnie zbyt duża ilość detali ma nas uwiarygodnić w historii opowiadanej przez kłamcę. Na co dzień nie zwracamy uwagę na drobne szczegóły i elementy w naszym otoczeniu. Często dopiero po pewnym czasie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie niektóre szczegóły lub wcale ich nie rejestrujemy. Mitem jest również unikanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą. Wyrafinowani kłamcy praktycznie większość rozmowy śledzą okłamywaną osobą. Badają tym jednocześnie jej reakcję. Prawdą jest jednak że kłamca może podwyższyć swój głos.

Kobieta kontra mężczyźni

Wiele badań wykazuję że to właśnie kobiety częstej wykazują skłonność do kłamania- głównie w obronie lub w sprawie kogoś. Mężczyźni jednak dzięki kłamstwu próbują poprawić swój wizerunek i postawi ć się w lepszym świetle. Mężczyźni zdecydowanie częściej są bardziej bezpośredni, szukają wymówki lub próbują przekazać winę na drugą osobę tak zwanego „kozła ofiarnego”. Rzadziej od kobiet przyznają się do kłamstwa (nawet pomimo nakrycia starają się znaleźć argumenty popierające ich rację). Ich gesty są bardziej czytelne od tych wykonywanych przez kobiety. Płeć piękna charakteryzuję się jednak większym wyrafinowaniem. Atrakcyjne kobiety postrzegane w społeczeństwie jako ładne często uznawane są za prawdomówne i łatwiej pozyskują autorytet.