Piłka nożna niekoniecznie jest dla każdego. Jej fanów jednak nie brakuje, więc nie sposób nie spotkać ich w naszym codziennym życiu. Piłka nożna, ta klubowa, ale przede wszystkim reprezentacyjna, pochłania czas bardzo dużej liczby pasjonatów. Nie zdziwimy się, jeżeli okaże się, że w twoim domu/szkole/akademiku/studenckim mieszkaniu znajdzie się przynajmniej jedna osoba, dla której piłka nożna znaczy bardzo dużo. Fani tego sportu rozsiani są zresztą po całym globie, a przyświecającym im hasłem jest to, że na pewno „Łączy nas piłka”. Jak zrozumieć piłkę nożną i jej fenomen? Oto kilka porad dla amatorów. Oczywiście z przymrużeniem oka.

To nie tylko 22 spoconych facetów i kawałek skóry

Piłka nożna to jedna z najstarszych gier zespołowych na świecie! Jej początki sięgają XII wieku i już wtedy budziły niezwykłe emocje i ściągały nie tylko graczy, ale również kibiców z okolicznych wiosek. Piłka nożna „narodziła się” w Anglii i tam też rozwijała się od początku XIX do postaci, jaką znamy obecnie. Początkowo ciężko było odróżnić futbol od rugby – dopiero w połowie XIX zaczęto wprowadzać ograniczenia lub zakazy dotykania piłki ręką.

Duży rozwój tej dyscypliny to początek XX wieku, kiedy Anglicy, rozprzestrzeniając się po świecie zaczęli „rozwozić” ją na inne kontynenty i zaszczepiać tam miłość do piłki (najbardziej udało się to w Ameryce Południowej). W 1904 roku powstała też FIFA.

Piłka to bardziej szachy niż wyścigi

Wielu osobom nieinteresującym się piłką nożną wydaje się, że chodzi o to, żeby biegać jak najszybciej i zdobywać bramki. Tak jest w teorii, w praktyce piłka nożna wymaga również bardzo dobrej strategii – rozgryzienia przeciwnika, poruszania się całych formacji, zmian zawodników dokonywanych w takim, a nie innym momencie… Najwięksi entuzjaści futbolu mają nie lada gratkę w obserwowaniu zmian na boisku, zachowań piłkarzy i trenerów.

Oczywiście na boisku nie brakuje też efektowności, o którą dbają najlepsi na świecie zawodnicy – na przykład Leo Messi czy Cristiano Ronaldo. Piękne akcje, mocne uderzenia na bramkę, szybkie dryblingi… jest na co popatrzeć.

Szafowanie językiem środowiska

Drybling, siatka, wapno, pressing czy spalony – to słowa, które bardzo często słyszymy w kontekście piłki nożnej, ale możemy nie bardzo rozumieć, o co w nich właściwie chodzi. Uważasz, że jest ich dużo? To tylko podstawowe z nich! Niektóre wydawnictwa wydają… piłkarskie słowniki, w których wyjaśniane są wszystkie slangowe pojęcia pochodzące z tego sportu. I wcale nie robią tego „na aferę”!

Na meczu pamiętaj o barwach i nie bądź piknikiem

Barwy, czyli inaczej kolory klubowe – szalik, koszulka, a nawet czapka – to niezbędne gadżety każdego kibica, bez względu na to, czy jesteś akurat na meczu reprezentacji Polski, czy na spotkaniu ligowym. Bez względu czy oglądasz mecz na stadionie czy ze znajomymi przed telewizorem. Prawdziwy kibic zawsze będzie przyodziany przynajmniej w szalik (czy ktoś widział kiedyś, żeby hymn przed meczem odśpiewać bez szalika?!)

Piłkarze z przeszłością

Fani piłki nożnej uwielbiają biografie piłkarzy i trenerów. Dlaczego? W piłce nożnej zarabia się bardzo dużo pieniędzy – nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że wszyscy piłkarze zaczynali praktycznie od zera, a często mieli nie mniejsze problemy niż my. To taka historie o zawziętości, ambicji i ciężkiej pracy, która prowadzi na szczyt. A kto z nas nie lubi historii „od zera do bohatera”?

 

Piłkarskie newsy: www.laczynaspasja.pl