Praktycznie każdy rodzaj sportu, a zwłaszcza sporty siłowe i aerobik, potrzebuje właściwej diety. Dzięki odpowiedniemu dobraniu substancji odżywczych, witamin i minerałów trenujący może szybko uzyskać odpowiednie efekty. I przeciwnie, nawet bardzo ciężki plan treningowy nie uzupełniony właściwą dietą nie da pożądanych wyników. Lecz dostarczenie większości wymaganych substancji w diecie codziennej nie jest proste.

Zwłaszcza gdy mówimy o substancjach, jakie w posiłkach pojawiają się w niewielkiej ilości albo niekiedy wcale nie występują, a działanie ich na przyrost mięśniowej masy, siłę i wytrzymałość lub redukcję tkanki tłuszczowej będzie istotny. Z tego też powodu w dystrybucji zaczęły się pojawiać przeróżne odżywki, jakich podstawowym celem jest zapewnienie odżywczych substancji, soli mineralnych i produktów które wspomagają trenowanie. Dla chodzących na siłownię najbardziej ważnym elementem posiłków, jaki przyjmowany być musi w rzeczywiście sporej ilości jest białko. Z białka budowane są bicepsy i niezbędne jest ono do ich wzrostu. W zwykłym jedzeniu trudno jest zapewnić jego należytą ilość, tak więc z reguły ludzie trenujący siłowe sporty często się wspomagają suplementami zawierającymi dużą ilość naturalnego białka. Lecz większa liczba spożywanego jedzenia może powodować równocześnie zwiększenie tłuszczowej tkanki, więc dla ograniczenia tego niezwykle dobrze będzie się sprawdzać kreatyna, lecz również pozostałe substancje, takie jak hmb oraz zma.

One wszystkie mają za cel polepszenie wytrzymałości, siły, no i powiększenie mięśni. Zakup odpowiednich suplementów i odżywek jest spory, zarówno dla zawodowców i amatorów, i każdy kto trenuje dzięki nim mocno polepszyć swój trening.