Wielu ludzi gdy widzi utrzymane, pełne krzewów, kwiatów i drzew przydomowe ogrody zaczyna wzdychać z podziwem i zazdrością. Jednak nie zawsze są świadomi tego, że utrzymanie i zaprojektowanie takiego miejsca będzie wymagać sporo środków finansowych i pracy. W części ogrodów dużą część robót wykonują ich właściciele, zwyczajnie lubią to robić i im to sprawia dużą satysfakcję. Resztą ogrodów zajmują się specjalizowane ogrodnicze firmy, zamówione przez właściciela.

Tego typu usługi ogrodnicze do najtańszych nie należą, lecz zamawiający będzie pewny, że wszystkie prace będą zrobione najlepiej jak się da. W praktyce to przy projektowaniu ogrodów powinno się mieć na uwadze kilka ważnych rzeczy. Właściwe dobranie krzewów, kwiatów i drzew spowoduje, że ogród będzie dobrze wyglądał każdą porą roku, lecz przy tym opieka nad całością nie stanie się za trudna. Jeżeli uda się zamówić porządną ogrodniczą firmę, to na pewno pracownicy jej potrafić będą wskazać odpowiednie rozwiązania. W czasie prac w ogrodach niezwykle ważne zadanie będą spełniać narzędzia ogrodnicze.

Ogrodnicze firmy przeważnie mają wszystkie potrzebne, przez co większość zadań mogą zrealizować szybciej i sprawniej, niż przeciętny ogrodnik. Dodatkowo posiadają sporo doświadczenia, co w przypadkach bardziej delikatnych roślinek ma ogromne znaczenie.