Dobra znajomość języków obcych jest w dzisiejszych czasach niezwykle przydatna przy szukaniu pracy. W licznych firmach trzeba pracować z ludźmi z innych krajów, więc wymagane jest komunikowanie się ze współpracownikami i przełożonymi. Niektóre osoby jednak chcą znacznie lepiej nauczyć się danego języka i później pracować jako nauczyciel albo tłumacz.

W takich przypadkach konieczne są studia językowe lub językowe kolegium, w jakich można będzie poznać język na rzeczywiście dobrym poziomie. Podczas takich studiów można poznać nie tylko czytanie i mówienie w języku obcym, lecz także jego sposoby nauczania i historię. Tym sposobem osoba która ukończy takie studia będzie bardzo dobrze przygotowana do tego, żeby zająć się nauką danego języka dorosłych, dzieci i młodzież. W dzisiejszych czasach filologia niemiecka to popularny kierunek kształcenia się, sporo osób się na nią decyduje, na części uczelni są czasami nawet problemy z zapisaniem się.

Obecnie zapotrzebowanie na absolwentów bardzo dobrze umiejących jakiś obcy język cały czas rośnie, głównie są oni potrzebni do uczenia innych, lecz również jako zawodowi tłumacze i do pracy w międzynarodowych firmach.