Jak wiadomo, nawet osoba, która nie jest wdrożona i nie zajmuje się na co dzień budową stron internetowych, jest (teoretycznie) w stanie samodzielnie ją zaprojektować i wdrożyć na serwer. Można w tym celu skorzystać z darmowych kreatorów w sieci, gdzie tworzenie opiera się o ustawianie układów i treści w chmurze. Jednak to może spowodować wiele problemów w przyszłości, dlatego lepiej zrobić to.. samodzielnie z pomocą różnych programów, które już trzeba zainstalować na dysku.

Naturalnie, stworzenie strony internetowej można zlecić zewnętrznej firmie – będzie to łatwiejsze, szybsze i wygodniejsze. To są najmocniejsze zalety tego rozwiązania. Wada jest tylko jedna, na zakończenie trzeba będzie uregulować fakturę. A jak wiadomo, budowa strony – czy w oparciu o gotowe szablony czy indywidualne projekty i systemy, będzie wiązać się z kosztem od 500 do kilkunastu tysięcy złotych! Choć to też zależy od wykonawcy, jego doświadczenia, stawek oraz stopnia zaawansowania samej strony.

A może zrobić ją samemu?

Dlatego kolejnym rozwiązaniem, alternatywnym wyjściem jest metoda prób i błędów przy samodzielnym tworzeniu strony. Będzie tanio, choć długo, a efekt może nas pozytywnie zaskoczyć. Korzystać możemy z kreatorów, które mają pewne ograniczenia lub zrobić coś porządnie od A do Z! Tutaj z pomocą przyjdą przydatne programy podczas tworzenia stron www.

Pierwszym z nich będzie program do grafiki – potrzebujemy elementów wizualnych strony – możemy co prawda ograniczyć się tylko do logotypu, nawet prostego napisu, jednak trzeba go wykonać. Wyprzedzimy pytania – paint jest niewystarczającym narzędziem. Specjaliści korzystają z ilustratorów, photoshopów i innych płatnych narzędzi, laikom w temacie wystarczą bezpłatne programy, które bez większych problemów (i legalnie!), można ściągnąć w internetu.

Kolejnym niezbędnym narzędziem będzie kreator stron www. Niegdyś strony były tworzone w Front Page (program z rodziny MS Word) lub po prostu w notatniku. Jednak teraz możliwości są nieograniczone, a programy (nawet te bezpłatne i dostępne w sieci), pozwalają na tworzenie zaawansowanych stron w oparciu o gotowe szablony. Taki kreator umożliwia nam zmiany układów, dodawanie zakładek, kolumn, dodawanie tekstu (chociaż też paczkę z wordpressem możemy po prostu dodać na serwer i robić wszystko w chmurze). A skoro już przy tym jesteśmy.. Stronę trzeba jakoś przerzucić z dysku na serwer, aby była widoczna w sieci. Tutaj z pomocą przyjdzie chociażby Total Commander. Jednak będziemy potrzebować serwera, z którym narzędzie się połączy i zacznie przesyłać wszelkie dane.

Czy można po prostu zrobić stronę w chmurze?

Wszystko to wydaje się jednak wciąż skomplikowane. Dlatego zawsze można wybrać prostsze rozwiązania – dodając moduł wordpressa poprzez Total Commander na serwer, po jego rozpakowaniu, to w chmurze będziemy wszystko projektować i dodawać. Jest to zdecydowane ułatwienie dla tych, którzy chcą samodzielnie wykonać stronę, ale wciąż są początkujący w tym temacie.

Jakub Werelich Media Click

ul. Aleksandra Ostrowskiego 30
53-238 Wrocław
Tel. 71 757 58 15
Tel. kom. 601 774 553
Pobierz ofertę na www.mediaclick.pl