Każda kobieta powinna przynajmniej dwa razy do roku odwiedzać ginekologa. Kontrole są konieczne, ponieważ choroby narządów rodnych rozwijają się w początkowym etapie bezobjawowo. Oczywiście badanie ginekologiczne nie należy do najprzyjemniejszych. Nie powinno to jednak odstraszać przed regularnymi kontrolami. Tylko profilaktyka zapewni długotrwałe życie w zdrowiu oraz brak problemów z zajściem w ciążę.Każda kobieta powinna przynajmniej dwa razy do roku odwiedzać ginekologa. Kontrole są konieczne, ponieważ choroby narządów rodnych rozwijają się w początkowym etapie bezobjawowo. Oczywiście badanie ginekologiczne nie należy do najprzyjemniejszych. Nie powinno to jednak odstraszać przed regularnymi kontrolami. Tylko profilaktyka zapewni długotrwałe życie w zdrowiu oraz brak problemów z zajściem w ciążę.

Przygotowanie do wizyty u ginekologa – podstawowe informacje

Tak naprawdę dobre przygotowanie się do wizyty u ginekologa nie jest takie trudne. Przede wszystkim należy przeanalizować cykl miesięczny. Teoretycznie można przyjść do lekarza w trakcie menstruacji. Nie jest to jednak zalecane. Po pierwsze nie można wtedy przeprowadzić wszystkich profilaktycznych badań (mowa tu przed wszystkim o cytologii). Poza tym te analizy, które zostaną jednak wykonane, mogą dać niemiarodajne wyniki. Z tego powodu pierwszą zasadą przygotowań do wizyty u ginekologa jest ustalenie planowanego terminu najbliższej miesiączki. Zaleca się, żeby odwiedziny u lekarza wypadały w pierwszych dziesięciu dniach po ustaniu krwawienia. To termin optymalny – pozwala na bezbolesne wykonanie wszystkich badań, w tym manualnego piersi, USG i cytologii.Oczywiście jeśli podejrzewasz u siebie wystąpienie jakiejkolwiek choroby kobiecej lub też cierpisz na dolegliwości związane z narządami płciowymi – nie zwlekaj. W takim wypadku jak najszybsza wizyta u lekarza ginekologa jest po prostu konieczna.

Przygotowanie – kilka dni przed

Pamiętaj, żeby na około 2-3 dni przed planowanym badaniem nie stosować leków dopochwowych. Chodzi tu o leki w globulkach. Zakazane jest także korzystanie w tych dniach z dopochwowych środków antykoncepcyjnych. Ma to znaczenie przede wszystkim dla cytologii. Wszelkiego rodzaju leki i środki chemiczne znajdujące się w pochwie mogą niekorzystnie wpłynąć na wyniki badań. Ponadto zaleca się powstrzymanie przed współżyciem płciowym na dwie doby przed planowanym badaniem. Jakakolwiek irygacja pochwy także nie jest wskazana.
Odpowiednio wcześnie przygotuj też kalendarzyk z zaznaczonymi datami występowania miesiączek. Najlepiej, żeby opisywał on ostatnie pół roku. Dzięki temu będzie można określić, czy menstruacja jest regularna oraz czy któryś z jajników nie pracuje nieprawidłowo.

W dniu badania

Nie musisz się specjalnie golić tuż przed wizytą u ginekologa. Owszem, depilacja jest pewnego rodzaju ułatwieniem dla lekarza, który ma ocenić stan narządów rodnych. Jeśli jednak nie ogoliłaś się wcześniej, nie rób tego na szybko rano. Po pierwsze możesz się zaciąć. Po drugie nie jest dobrze, żeby jakiekolwiek środki chemiczne dostały się do pochwy.
Z tego samego powodu nie próbuj myć się o wiele dokładniej niż zazwyczaj. Podmyj się delikatnym płynem do higieny intymnej. To w zupełności wystarczy. Zbyt „precyzyjna” higiena w tym dniu może ukryć rozwój infekcji narządów płciowych. Niekiedy lekarz jest w stanie rozpoznać chorobę już po zapachu. Dlatego nie stosuj tego dnia jakichkolwiek dezodorantów lub pudrów do higieny intymnej.

Zaleca się ubranie spódnicy do ginekologa. Po pierwsze wystarczy ją tylko podwinąć (jeansy długo się ściąga). Poza tym nie we wszystkich gabinetach dostaje się fartuszki, którymi można się okryć podczas badania.

O co zapyta mnie ginekolog?

Podczas wizyty ginekolog będzie zadawał wiele pytań, w tym:
• Kiedy była Twoja pierwsza i ostatnia miesiączka?

• Czy Twój cykl jest regularny?

• Czy jesteś dziewicą? Czy uprawiasz seks ze stałym partnerem? (ma to duże znaczenie np. w kwestii zarażenia chorobą weneryczną)

• Czy miesiączki są obfite i bolesne?

• Czy narzekasz na PMS?

 

 

Pamiętaj – nie wstydź się ginekologa. Dla niego ani nagość ani rozmawianie o stosunkach seksualnych nie są niczym nowym. Lekarz jest po to, żeby rozwiać Twoje wątpliwości i zadbać o Twoje zdrowie.