Rozwój zmysłów dziecka od najmłodszych lat powoduje jego wszechstronny rozwój. Zmysły są podstawą do doświadczania świata. Aby uaktywnić zmysły dziecka, należy wybierać zabawki o różnorodnych fakturach. Mogą to być zabawki szeleszczące, z kolcami, wydające dźwięki, o jaskrawych kolorach, różnych fakturach. Do najczęściej kupowanych zabawek należą te o różnych fakturach: z jednej strony chropowate, z drugiej strony miękkie – pozwalają dziecku na rozróżnianie tego co jest przyjemne od tego co jest nie miłe w dotyku. Dziecko wyczula się w ten sposób na bodźce sensoryczne od świata i kształtuje swoje reakcje emocjonalne na dotyk.

Świat dla małego dziecka jest nieznany, aby go poznać musi odbierać bodźce z otoczenia. Bodźce dzieci jak i dorośli odbierają za pomocą zmysłów: węchu, słuchu, dotyku, wzroku, smaku, przestrzeni. Dany zmysł uruchamia się w zetknięciu z określonym bodźcem – rodzajem zabawki. Informuje on mózg o otrzymanym bodźcu, przetwarza go na proces integracji sensorycznej. Wówczas dziecko prawidłowo się rozwija. Zyskuje dzięki temu zróżnicowanie sensoryczne i potrafi odróżniać stymulującego go przedmioty. Potrafi wyrazić wobec nich uczucia: to jest przyjemne, a tego nie chce.
Zabawki przeznaczone do stymulowania ciała poprzez dotyk to te najczęściej spotykane, są to: książeczki, szmatki, kostki sensoryczne, misie o różnych fakturach, klocki stworzone z różnych materiałów. Bywają łączone jak na przykład elementy gładkie z szorstkimi, czy twarde z miękkimi, śliskie z chropowatymi, wklęsłe z odstającymi. Wszystkie tego typu zabawki pobudzają zmysł dotyku i pomagają dziecku uporządkować świat zmysłów.